Dotace pro veřejné instituce

Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR vyhlašuje výzvy z Operačního programu Životní prostředí.

Podporují projekty na realizaci energetických úspor u veřejných budov:

  • Snížení energetické náročnosti veřejných budov a veřejné infrastruktury
  • Výstavba a rekonstrukce obnovitelných zdrojů energie pro veřejné budovy

Aktuální přehled výzev najdete na stránkách OPZP, když v levém menu nastavíte filtr v poli Opatření na Zdroje > Obnovitelné zdroje energie pro veřejné budovy.

Do 1.3.2024 je možné podávat žádosti do výzvy 37 a 38.

Výzva 37 je pro žadatele z krajů Ústecký, Karlovarský, Pardubický, Liberecký, Královéhradecký, Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský

Výzva 38 je pro žadatele z krajů Středočeský, Plzeňský, Jihočeský, Jihomoravský kraj a Vysočina.


Na začátku října 2023 uvolnili MŽP a SFŽP celkem 3,5 miliardy korun z programu ENERGov na projekty komplexních revitalizací veřejných budov.

Částka je rozdělena na dvě části – dvě miliardy míří na renovace památkových budov po celém Česku, miliarda a půl na renovace veřejných budov v Praze.

Příjem žádostí je možný od 16. října 2023 do 29. února 2024.

O finanční podporu se mohou ucházet nejrůznější veřejné subjekty z celé ČR jako obce, města, kraje, veřejnoprávní instituce, příspěvkové či státní organizace, školy, nadace a další.

Z výzvy ENERGov č. 1/2023 však budou podpořeny veřejné budovy nacházející se pouze na území hlavního města Prahy, památkově chráněné budovy podpořené z výzvy ENERGov č. 2/2023 se mohou nacházet na celém území ČR.